Snaga zajedništva i uspjeha

Ovo je priča o iznimnom uspjehu ženskog odjeljenja DVD-a Domagović u kategoriji Žene B, koje već dugi niz godina simbolizira snagu, predanost i zajedništvo vatrogastva

Njihova priča započela je još u djetinjstvu kada su kao djevojčice vježbale s brentačama, a ozbiljniji vatrogasni put nastavile kroz odjeljenje mladeži. Poseban trenutak bio je 1996. kada su na državnom natjecanju u Rijeci osvojile treće mjesto, obećavajući svijetlu budućnost.
Njihov put u kategoriji odraslih započeo je 2001. godine, kada su kao mlade djevojke krenule u natjecanja u kategoriji Žene A. Na prvom službenom nastupu u Splitu osvojile su treće mjesto, što je bio početak niza kasnijih uspjeha. Tijekom godina, uz mnoštvo obiteljskih i profesionalnih obaveza, pokazale su nevjerojatnu posvećenost vatrogastvu. Treninge su često održavale kasno u noć, prilagođavajući se fakultetskim obavezama članica, a 2010. njihov predani rad dosegao je vrhunac osvajanjem prvog mjesta na službenom Kupu Hrvatske vatrogasne zajednice, što je predstavljalo krunu njihovog dugogodišnjeg truda. Nakon toga uslijedila je opravdana duža pauza. Naime, rezultat te pauze je njihovo dvadesetoro djece, danas njihovi najvjerniji navijači i njihova najveća motivacija.


Zbog silnih obaveza teško smo ih okupili za nastanak ove reportaže. Većina njih, naime, danas više i ne živi u Domagoviću, ali Domagović je ishodište njihove snage i predanosti, njihov početak i kraj. Tu se uvijek vraćaju kako bi napunile baterije i što je najvažnije učinile za ovo, doista posebno mjesto u našem gradu, nešto dobro i veliko. A postigle su stvarno puno i u svoj Domagović donijele pregršt medalja i pehara s velikih natjecanja u vatrogastvu.

Samo ove godine suvereno su osvojile prvo mjesto na Županijskom natjecanju u Mladini. Tri prva mjesta na vatrogasnom usponu na Japetić, prvo mjesto na Memorijalu bana Jelačića u Zaprešiću, drugo na Memorijala Mirka Kolarića i treće na Memorijalu Gjure Stjepana Deželića. O lokalnim natjecanjima da i ne govorimo, tu su uvijek najbolje i nenadmašne. Kada smo ih upitali što je zapravo ključ njihova uspjeha, sve redom su nam rekle, timski rad i velika podrška obitelji, uključujući i psa Donu koji je nezaobilazan član ekipe.


Dodatni iskorak postignut je angažiranjem trenera, koji je svojim iskustvom unaprijedio kvalitetu rada i omogućio još veće uspjehe. Prilikom našeg druženja ispričale su nam i puno anegdota kojih se i danas rado sjete. Jedna od njih uključuje članicu koja je, pridržavajući se pravila da oprema mora biti u rukama do završetka nastupa, slučajno odnijela ključ za spojnice s natjecanja. Nastala je prava zbrka među ekipama ali i val smijeha kada se situacija razjasnila. Takvi trenuci i danas im izmame osmijeh na lice i sjećanje na nostalgične uspomene na neka prošla vremena, ali su i poticaj za buduće nastupe. Već iduće godine očekuje ih Državno natjecanje koje im otvara vrata ostvarenja velikog sna, sudjelovanje na Vatrogasnoj olimpijadi u Berlinu 2026. godine. Bio bi to nenadmašan uspjeh ovih sjajnih djevojaka, ne samo za DVD Domagović već i za cijelu Vatrogasnu zajednicu našega grada čija podrška nikad nije izostala.

Puno im znači i podrška gradonačelnika Zvonimira Novosela, Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije, te predsjednika, zapovjednika i upravnog odbora DVD-a Domagović.
Za kraj evo i njihovih imena: Katarina Tukara-zapovjednica, Mirela Pisačić- strojar, Željka Jurković –teklić, Iva Ivančić- navalni jedan, Jelena Tukara- navalni dva, Martina Fabijanić- vodni jedan, Suzana Šoić- vodni dva, Ana Ključarić- cijevni jedan, Brigitte Berulec, cijevni dva, Bernarda Rundek- cijevni dva (trenutno zamjena), i Monika Mesaroš-navalni dva (trenutno zamjena).
Sve čestitke ovoj ekipi djevojaka na dosadašnjim postignućima i promoviranju vrijednosti zajedništva, i važnosti vatrogastva. Naravno, želimo im mnogo uspjeha na budućim natjecanjima i ostvarenje njihovog velikog sna, odlazak na Olimpijadu u Berlin.

Ivica Krčelić