Smeđeg medvjeda s Žumberka pratit će telemetrijskom ogrlicom

Putem ogrlice doći će do podataka važnih za kretanje medvjeda, poput toga kako se hrane i gdje su im brlozi, kaže voditelj programa Domagoj Hodak, a donosi Večernji list

Žumberačko gorje obiluje bogatom florom i faunom, a među njima su i veličanstvene velike zvijeri poput smeđeg medvjeda, koji su se posljednjih godina nastanili na tom području. No kako se o populaciji smeđih medvjeda na tom području i njihovu staništu malo toga zna, u Parku prirode Žumberak – Samoborsko gorje odlučili su jednog smeđeg medvjeda uhvatiti i označiti telemetrijskom ogrlicom.
Plan je da sljedeće dvije godine prate njegovo kretanje, a već su organizirali prvi radni sastanak s lovoovlaštenicima odnosno lovačkim društvima koja gospodare lovištima u sklopu parka prirode, čiji članovi bi im trebali pomoći u realizaciji projekta.

– Nedostaje puno podataka vezano za kretanje medvjeda, poput kako koriste životni prostor, gdje su im brlozi, kako se hrane, na kojim mjestima obitavaju… Skrenuo sam pozornost kolegama da se medvjed spušta sve niže u granicama parka, dolazi na njegovu periferiju, a jednom prilikom viđen je i na dva kilometra od centra Samobora. Životne potrebe unutar parka možda im nisu dovoljne, pa smo odlučili jednog uhvatiti i telemetrijski ga označiti kako bismo ga mogli pratiti – pojašnjava Domagoj Hodak, čuvar prirode u parku i voditelj projekta. Putem projekta zajedničkih sredstava parkova Hrvatske dobili su mogućnost nabave ogrlice, no taj je postupak, kaže Hodak, bio dosta kompliciran. Sama ogrlica stajala je 4228 eura bez PDV-a.
– Morali smo je naručiti izvana i trebalo je dosta vremena da stigne. S postupkom smo krenuli u prosincu, a ogrlica je stigla prije nekoliko dana. Svakog dana morali smo se dopisivati s dobavljačima, ali trud je urodio plodom. Ogrlica ima i kameru, druga je takva u Hrvatskoj i dat će nam uvid u život medvjeda. Nadam se da ćemo dobiti lijepe snimke koje ćemo moći koristiti za edukaciju i promociju – rekao je Hodak.

Ogrlica na medvjedu trebala bi ostati najmanje godinu dana, možda i dvije, a za to vrijeme bi voditelji projekta trebali dobiti najvažnije telemetrijske podatke koji će im otkriti kako se, među ostalim, životinja hrani i kreće. U postupku pomaže tvrtka Oikon i dr. sc. Slaven Reljić, dr. med. vet., koji su za to specijalizirani, a koristit će se zamke za medvjede i puška za uspavljivanje.
– Na području parka imamo hranilišta, tamo se obično postavljaju zamke. Nakon što se medvjeda uhvati, uspava ga se, izmjeri, stavi mu se ogrlica i, naravno, pusti u divljinu. Uzet ćemo i njegov DNK uzorak, što je izuzetno korisno jer smo do sada analizirali izmet. Usporedit ćemo podatke s onima koje već imamo pa ćemo znati i jesmo li tog medvjeda već analizirali ili je riječ o novim jedinkama – kaže Hodak.
Dodaje da je aktivnost medvjeda trenutačno slaba jer su budni samo mužjaci, dok bi ženke i mladunčad uskoro trebali izaći iz hibernacije.

Hana Ivković Šimičić- Večernji list