U nakladi Centra za kulturu Jastrebarsko ovih je dana tiskana nova knjiga plodnog jaskanskog autora Zdenka Vukovića Cene, pod naslovom Jastrebarsko područje kroz povijest
Ako vas nešto zanima ili biste htjeli nešto saznati iz povijesti našega grada onda svakako morate razgovarati sa Zdenkom Vukovićem Cenom, zaljubljenikom u svoj grad i njegovu prošlost. Možda svaki grad ima nekog Cenu, ali Jaska ima kroničara i pisca kakav se rijetko sreće. U svom je gradu već sada ostavio neizbrisiv trag kroz brojne publikacije koje je napisao ili pak uređivao. Sve ono što je napravio ostat će kao dokument jednog vremena i jednog grada i nakon što ga jednog dalekog dana više ne bude. Cena stalno nešto prikuplja, nešto radi, i uvijek s motivom da njegova Jaska ima nešto što drugi nemaju. Ovih dana iz tiska je izašla njegova nova knjiga “Jastrebarsko područje kroz povijest”. Knjiga je impresivna, na 420 stranica s blizu 1000 fotografija od kojih neke nikad nisu do sada objavljene i viđene. Ako je želite imati morate požuriti jer je tiskana u samo 200 primjeraka i svaki dan ih je sve manje na raspolaganju, a možete je nabaviti samo kod njega osobno.
Vi ste doista plodan autor. Koja je ovo Vaša publikacija po redu ?
–Na ovo zanimljivo pitanje više niti ne mogu točno odgovoriti jer sam jednostavno prestao brojati moje publikacije. Najbitnije mi je da uspijem javnosti plasirati dokumentirane i obrađene podatke koji su vezani za naš grad i njegova naselja bilo kroz povijesne činjenice, crkvene svečanosti, kulturu, sport, umjetnost i sva ostala društvena događanja te pojedince koji su obilježili život Jastrebarskog. Osim autorske knjige “40 godina KK Jaska” ove godine je izašla i ova naziva “Jastrebarsko područje kroz povijest”. Za ovu knjigu zahvaljujem nakladniku Centru za kulturu Jastrebarsko, brojnim donatorima bez kojih knjiga ne bi bila tiskana. Lekturu je izvrsno odradila Ivančica Šebalj, profesorica iz Karlovca, a grafička priprema je pravo remek djelo naše sugrađanke Sonje Stanković. Uz ove dvije knjige uredio sam još dvije zanimljive teme i one bi trebale izaći do kraja ove godine.
Knjiga “Jastrebarsko područje kroz povijest” sadrži niz vrijednih dokumenata, fotografija i sjećanja naših sugrađana. Koliko ste dugo radili na njoj?
–Godinama sam od naših brojnih građana prikupljao fotografije i podatke, a na pisanje ove knjige odlučio sam se prije tri godine i malo pomalo sam ju uspio ovako sadržajno osmisliti. Prilikom svakog novog i povijesnog podatka i fotografije tražio sam mjesto i prostor gdje da to stavim. Čitao sam ju dvadesetak puta i nakon toga se još uvijek pronađe poneko krivo ime ili prezime. Nažalost, nemam krsni list svake spomenute osobe i ponekad jednostavno moram vjerovati pojedincima. Ali tada se dogodi i poneka greška.
Sjajan je prvi dio knjige koji bi morali pročitati svi naši sugrađani kako bi se uvjerili da je Jastrebarsko bilo mjesto važnih povijesnih zbivanja i kako su se Jaskanci kroz stoljeća borili za svoja prava pa i po cijenu života. Jesu li Vam u tome puno pomogli zapisi legendarnog jaskanskog učitelja Milana Zemljića?
-Naravno da su mi pomogli ti zapisi učitelja Milana Zemljića koji ih je sastavio i pročitao davne 1930. u Hrvatskoj čitaonici Jastrebarsko (današnjem Centru za kulturu). Taj zapis je učitelj Zemljić nazvao “Povijest trgovišta Jastrebarsko”. Uz te zapise knjiga sadrži i zapis dr. Branka Davile koji prikazuje događanja iz Drugog svjetskog rata u Jastrebarskom iz jednog drugog kuta. Izuzetno je vrijedan i zapis jaskanske odgojiteljice Dubravke Tomić koji prikazuje kako je bilo u Dječjem vrtiću za vrijeme hrvatskog Domovinskog rata. Izvukao sam i najvažnije detalje iz knjige komandanta nekadašnje jaskanske kasarne prije odlaska JNA iz Jastrebarskog. Treba vidjeti i ta razmišljanja i zapažanja. Ima tu još mnogo štiva za čitanje i poglavlja. Neka nešto ostane i zagonetka.
Zasigurno je ljepše pisati o nekoj daljoj povijesti nego o vremenu u kojem živimo. Vi ste to lijepo pomirili na najbolji mogući način kroz dokumente i fotografije. Jeste li računali na osudu pojedinaca ?
–Povijesna događanja mnoge u današnje vrijeme ne zanimaju jer žele lijepu i sretnu budućnost. Ali kad bih ih danas zamolili da napišu u par rečenica što je lijepa i sretna budućnost, te kako do nje doći, iznenadili bi se na koji bi se način izrazili. Zbog toga je bitno znati što se kroz povijest događalo, da se sve ono loše izbjegne i ne daj Bože ponovi, ali i zbog toga da se sve dobro primjeni i unaprijedi. Kad pišem knjigu bilo koje teme nikad ju ne mogu napisati da bi se svima svidjela. Uostalom, a tko to i može. Dakle ova knjiga je čista faktografija, to se događalo u našoj Jaski. Drugi autori bi ju pisali na svoj način i na osnovu prikupljene građe, a ja sam se odlučio za ovaj način. Mnogo toga se još može obraditi i pisati o našoj Jaski, ali to je već neka druga tema.
Koliko znamo neumorno već radite na nekim novim projektima. Kada možemo očekivati promociju knjige “Jastrebarsko područje kroz povijest”?
–Da, uz već gore spomenute knjige koje sam uredio, radim tekstove o povijesti jaskanskih sportaša i udruga. To je izuzetno zahtjevna knjiga u kojoj će biti mnogo sportskih podataka, prikaza pojedinaca koji su proslavili naš grad i zanimljivosti vezanih uz sport. Svakog od nas vesele uspjesi sportaša koji su najbolji promotori i zbog toga naš grad zaslužuje jednu takvu sportsku publikaciju. Uz to radim i na projektu Sportske zajednice grada Jastrebarskog, a to je da konačno osmislimo i otvorimo Sportski muzej u našem gradu. Trenutno radimo i na prikupljanju sportskih rekvizita. Sve to traži jedan izuzetan angažman, određeno vrijeme i volju da se u tome uspije. Osobno vjerujem u taj projekt i korisna pomoć svih bivših sportaša dobro je došla za sportsku promociju našega grada. Pošto sam sada zauzet pisanjem tekstova za sportsku knjigu, promocija knjige “Jastrebarsko područje kroz povijest” bi se mogla očekivati krajem rujna ove godine i bila bi posvećena samo tome da se objavi cilj ove moje nove publikacije.
Ivica Krčelić