Nekadašnji svadbeni običaji u Desincu i Prhoću

 

Nedavno je tiskana zanimljiva knjiga Josipa Galovića iz Desinca koji je prema sjećanju napisao nekadašnje svadbene običaje u svom kraju

Na nagovor svoje kćerke Amalije, Josip je 1979. s gotovo sedamdeset godina počeo pisati svoja sjećanja na svadbene običaje u desinečkom kraju i pisao ih punih četiri godine. Njegov je rukopis skoro pao u zaborav da nije do njega došao Josipov sin Juro koji je odlučio ovaj zanimljiv rukopis pretočiti u knjigu. Juro je u krugu familije organizirao i malu promociju nakon koje smo s njim i Zdenkom Vukovićem Cenom, koji je urednik knjige, kratko porazgovarali.
Vjerujemo da bi Vaš pokojni otac bio presretan jer je  njegov višegodišnji trud sačuvan zauvijek. Kada ste i zašto odlučili tiskati ovu publikaciju, i jeste li znali za ove njegove zapise i ranije? 
Galović -Naravno da bi otac bio sretan, jer je tim njegovim zapisom sačuvan nekadašnji običaj održavanja svadbenih svečanosti, koji su se zadnjih pedesetak i više godina puno promijenili. Osim toga on je bio jedan od tadašnjih stoloravnatelja koji su vodili svadbe u Desincu i Prhoću, a sjećanja mu sežu od najranije mladosti. Nakon tiskanja knjige Desinec za dušu 2015. godine došla je ideja da se ovaj zapis tiska u obliku knjižice. Prijepis na mašinu nije bio pogodan za tiskanje zbog uređivanja, dodavanja fotografija, grafičke pripreme i slično pa se posla za unos u računalo prihvatio moj nećak Josip Kišan (kbr. 2) i osnovni preduvjeti su ostvareni. Ostalo su bile tehnikalije. Za ovaj zapis sam znao jer ga je na mašinu prepisala 1983. godine moja nećakinja (unuka autora), pokojna Nevenka Novosel i umnožila u nekoliko primjeraka.
Imali ste i jednu obiteljsku promociju ove knjižice. Što kažu njegovi potomci, osobito oni mlađi?
Galović– Promocija knjige održana je u krugu šire obitelji i donatora na Poljanicama (Poljanička klijet) 9. prosinca 2023. na zadovoljstvo svih sudionika. Tom smo prilikom svi zajedno čuli vrlo pozitivne komentare, kako onih mlađih potomaka, tako i svih onih koji su do tada već imali priliku vidjeti ovaj zapis, na koji smo mi u obitelji ponosni.


Gdje se može nabaviti knjiga “Nekadašnji svadbeni običaji u Desincu i Prhoću“?
Galović-U krugu obitelji smo odlučili da ovu knjižicu financijski realiziramo i tiskamo u vlastitoj nakladi, pa je tim povodom tiskano 100 primjeraka. Nakon podjele donatorima i članovima obitelji te suradnicima, ostalo je još nekoliko komada. Samo oni najbrži moći će ju kupiti kod mene (predstavnika obitelji, Jure Galovića na mobitel 098 1632 109). Cijena joj je promotivna i vjerujem prihvatljiva za sve.
Uredničkog posla prihvatio se jaskanski pisac Zdenko Vuković Cena, kojeg smo pitali koja je po njemu vrijednost ove publikacije.
Vuković– Ovo mi je nakon 24 autorska tiskana zapisa, te nekoliko tekstova za knjige raznih tematika, već i četvrta publikacija koju sam uredio. Ova mi je posebno draga iz razloga jer se baštinio jedan običaj koji ima veliku važnost u životu. Slobodno se može reći da je vrijednost ove knjige način života koji je iza nas. Starije generacije će se lako prisjetiti tih vremena o kojima su im pričali preci, a neki su i živjeli u to doba. Mlađe će generacije pak s vremenom uvidjeti da je dobro, da takav zapis postoji, naročito kad će živjeti u trećoj životnoj dobi.
Odlučili ste objaviti i izvorne zapise samog autora, Što ste time željeli?
Vuković – Izvorne zapise je rukom pisao autor Josip Galović i to na narječju svojeg kraja. Rukopis autora bi možda mnogima bio teško čitljiv, pa je povodom toga odlučeno da se prepiše i uredi. Stoga je bilo zanimljivo prikazati na koji način je to zapisivano, uz neke manje dodatke i promjene. Time čitatelj dobiva pravu sliku autorovog rada. Treba ovdje spomenuti i da prepisani tekst nije lektoriran da se ne izgubi izvorno narječje.
Nekadašnji KUD Donji Desinec oživio je na pozornici “Desinečku svadbu”. Je li to na tragu ovih zapisa Josipa Galovića?
Vuković– Sedamdesetih godina KUD Donji Desinec prikazuje svadbu na način kako ju tada pamti većina članova iz mladosti. To je slijed i nastavak svadbi koje je opisao Josip Galović. Bilo bi lijepo i da se taj zapis KUD-a Donji Desinec, publicira.
Za kraj ću iznijeti svoj ovogodišnji osobni rad na temu zapisa. Ovo je bila moja najplodnija godina, jer sam osim tiskanih autorskih knjiga 40 godina KK Jaska i Jastrebarsko područje kroz povijest, uredio knjige Nekadašnji svadbeni običaji u Desincu i Prhoću te Zbirku pjesama dragome kraju, autora Josipa Bankovića. Trenutno mi je na čitanju autorska knjiga Povijest Jaskanskog sporta i sportaša, a ovih dana sam počeo pisati i tekstove za još jednu povijesnu knjigu.

Ivica Krčelić