Grad Jastrebarsko organizirao edukativnu radionicu za najmlađe sugrađane i javnu tribinu kako bi educirao o važnosti recikliranja
U sklopu inicijative za podizanje svijesti o važnosti pravilnog gospodarenja otpadom, proteklog tjedna su održane dvije radionice na ovu važnu temu, a s ciljem educiranja sugrađana o pravilnom razvrstavanju i zbrinjavanju otpada. Budući da Jastrebarsko obiluje prirodnim ljepotama, izvorima čiste vode i dobrom kvalitetom zraka, većina gradskih projekata kontinuirano je usmjerena upravo na zaštitu okoliša i održiv razvoj.
–Pametan grad uvijek promišlja o rješenjima kojima će očuvati svoje resurse za budućnost, ali i zaštititi svoje građane. Ulaganja u infrastrukturu, kvalitetu vode i okoliš naši su prioriteti. Mi u Gradu Jastrebarsko među prvima smo započeli s odvojenim prikupljanjem otpada još 2011. godine. Od tada pa do danas, cilj je uvijek ostao isti: pravovremeno reagirati na izazove zbrinjavanja otpada zbog čega je Jastrebarsko često bio proglašen primjerom na koji se treba ugledati.“ izjavio Zvonimir Novosel, gradonačelnik Jastrebarskog.
Mali junaci, velike promjene – radionica za djecu vrtićke dobi!
Djeca su budući čuvari naše planete, stoga je ključno da od najranije dobi usvajaju navike koje će im pomoći da postanu odgovorni građani. Jedan od najboljih načina da se to postigne je kroz edukativne radionice o recikliranju otpada. U Dječjem vrtiću Radost, organizirana je radionica na kojoj je Marina Matijević, ekološki osviještena komunikologinja i začetnica inicijative „Ja bolji građanin“ održala radionicu za djecu. Od prikazivanja slika koje potiču na razmišljanje, razgovora o tome da kao što čistimo svoju sobu na isti način trebamo voditi računa i o okolišu. Kroz druženje s djecom Marina ih je potakla da češće šeću sa svojim roditeljima, koriste bicikle te da ne pune ormare s nepotrebnim i suvišnim odjevnim predmetima, a da one koje ne koriste podijele sa svojim prijateljima i obitelji. Djeca su bila jako zainteresirana i kroz razgovor imala prilike usvojiti nove zdrave navike kojima će postati pravi mali prijatelji okoliša.
Samo jedna osoba može doprinijeti ciljevima gospodarenja otpadom
U Centru za kulturu Jastrebarsko održana je javna tribina za građane na kojoj je Irena Relić, stručnjakinja u području održivog gospodarenja otpadom svim okupljenima pojasnila da bi Hrvatska trebala imati 50% udjela odvojenog sakupljenog otpada, a ona ga trenutno realizira tek 30%., što je potrebno povećati. Relić je istaknula kako se od građana, ukoliko im država i lokalna samouprava osiguraju uvjete, očekuje ispunjenje svega tri zadatka. – Da razmisle o tome što, kako i zašto kupuju, da ono što im više ne treba proslijede dalje ili upotrijebe na drugi način, te da otpad odvoje na/u za to predviđena mjesta. Upravo kroz takve jednostavne korake svaki pojedinac ima mogućnost direktno utjecati na postizanje što boljih rezultata u gospodarenju otpadom.
–Kako bi napravili razliku već danas, svaki građanin bi trebao odvajati papir, plastiku, staklo, jer sve to će rezultirati manjim količinama otpada u spremnicima za miješani komunalni otpad. S promjenama krećemo već u domu pa kada bi samo jedna osoba prestala koristiti plastične vrećice – godišnje bi uštedjela čak 260 plastičnih vrećica.“ zaključila je Irena Relić.
P.A,