Mislim da roditelji cijene moj rad, red i disciplinu. Osim toga, djeca u studiju dobivaju jednu kompletnu edukaciju od malih nogu koja će ostaviti veliki trag u njihovim životima, što se već i pokazalo, rekla nam je u razgovoru baletna pedagoginja Svetlana Lukić
Život je doista nepredvidiv. Nakon diplome u baletnoj školi u Beogradu Svetlčana Lukić, odlučila se za Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu i tu ostvarila svoj životni san kao balerina i baletna solistica. Na kraju uspješne baletne karijere posvetila se koreografiji a potom i baletnoj pedagogiji, da bi na kraju završila u jednoj malo Jaski i tu ostala punih 25 godina.
Što Vas je privuklo u naš grad?
-Da, ja sam zaista ostvarila svoje snove… Kada sam došla u Jastrebarsko prije 25 godina, nisam ni sanjala da ću toliko godina ostati vjerna tom gradu. Mislila sam biti ću dvije do tri godine i onda nastaviti s pedagoškim i koreografskim radom u Zagrebu. U Jastrebarskom me je privukla velika zainteresiranost djece i roditelja za balet od samih početaka i to me je zaista motiviralo. Također ono što uvijek ponavljam i što je za mene veoma važno, a to je odgoj djece. Vidi se da se roditelji i obitelji bave djecom na drugi način nego u velikim gradovima.
Djeca Vas naprosto obožavaju, roditelji Vas vole. Kako Vam to uspijeva?
-Što da Vam kažem? Ne znam da li me djeca obožavaju, ali znam da je to uzajamna ljubav, a još nas povezuje i zajednička ljubav prema baletu. Mislim da roditelji cijene moj odnos prema svemu kroz moj rad, red i disciplinu. Osim toga, djeca u studiju dobivaju jednu kompletnu edukaciju od malih nogu, koja će ostaviti veliki trag u njihovim životima, što se već i pokazalo…
Kroz Baletni studio Jastrebarsko prošao je veliki broj djece. Znate li možda koliko je malih jaskanskih balerina prošlo Vašu školu, a koliko znamo neke od njih odabrale su balet kao svoj životne poziv?
-Kroz naš Baletni studio Jastrebarsko, prošao je velik broj djece. Nažalost, ne mogu Vam reći precizan broj,ali znam da su iz studija izašle tri prekrasne generacije, a sada je i četvrta na tom putu. To su balerine koje su bile u studiju od 11.13. i 15. godina, što nije zanemariva brojka. Nekoliko talentiranih balerina iz našeg studija školovalo se profesionalno na moju sugestiju u Školi za klasični balet Zagreb.To su Anamarija Kovačić, Laura Đud, Anja Garašić i Katarina Bužić . Prve tri balerine životna sudbina i put ih je odveo drugim smjerom, a Katarina Bužić nakon 9 godina školovanja na Budimpeštanskoj plesnoj akademiji, dobila je angažman u kazalištu u Gjoru u Mađarskoj. Želimo joj uspješnu plesnu karijeru, na daskama koje život znače.
Zanimljivo da je ona prva generacija postigla velike uspjehe na domaćim ali i inozemnim natjecanjima. Još uvijek se sjećamo Maminke i naslova svjetskih prvakinja. Tako nešto teško uspijeva i puno poznatijim baletnim školama iz daleko većih gradova. Kako Vam to uspijeva?
-Da prva generacija je bila zaista posebna…kako ih ja zovem zlatna generacija. Bile su jako različite ,ali kada su trebale nastupati bile su homogene, bile su tim. Neke od njih nastupit će u ovom Orašaru. Ali i sljedeće generacije su pokazale da su u stanju staviti se uz bok i s puno jačim školama nego što je naša.
Mislim da je bitno dati sve od sebe, jer ako s energijom plešete, svatko će to prepoznati.
Možete imati i manju tehniku, ali ako plešete srcem, onda kako mi plesači kažemo “prelazite rampu.”
Dogurali ste do nevjerojatnih 25 godina uspješnog rada i djelovanja Vašeg baletnog studija u Jastrebarskom. Bilo je vjerojatno teških ali i puno lijepih trenutaka. Što biste izdvojili kao teško a što kao najljepše u proteklih 25 godina?
–Uvijek kao i u životu imate teških, kao i lijepih trenutaka. Teške trenutke se trudim uvijek ostaviti iza sebe i uvijek idem naprijed, tipično za jednog ovna. A što se tiče lijepih trenutaka, mogu reći da ih je bilo puno. Bezbroj baletnih predstava, nastupa, gostovanja i uspješnih državnih i svjetskih natjecanja. Valjda mi je zato i proletjelo ovih 25 godina. Kao da sam jučer došla u Jasku na nagovor Nine Škrabea i Želimira Mesarića, uz blagoslov tadašnjeg ravnatelja Centra za kulturu Dragutina Fabijanića.
Za kraj obično ide pitanje o planovima za budućnost. Poznavajući Vas znamo da uvijek nešto planirate. Uvijek težite da bude bolje od onog prethodnog. Postavili ste Orašara, predivnu božićnu bajku za 15. rođendan, je li može više i bolje od toga?
– Uz 25. obljetnicu Baletnog studija Jastrebarsko i Dan grada Jastrebarskog u nedjelju 17. studenoga u 19,00 sati u Domu kulture, darujem Gala Baletni koncert s prvacima i solistima zagrebačkog HNK-a, koji će uveličati našu godišnjicu uz pokroviteljstvo Grada.
Krajem mjeseca po treći put dat ćemo premijeru predstave “Orašar”, koju smo imali za 15, 20 i sada za 25 godina studija. U predstavi sudjeluju svi članovi studija u preko 150 kostima. Krajem siječnja gostujemo sa “Orašarom” i u Zagrebu,što nas posebno veseli.
Zahvaljujem se djeci, roditeljima, svima koji su mi na bilo koji način pomogli da prenosim moje znanje djeci i mladima Jastrebarskog. Posebna zahvala Gradu Jastrebarskom na nesebičnoj podršci Baletnom studiju Jastrebarsko, kao i na razvoju baletne umjetnosti.
Ivica Krčelić