Marko Gaj je već drugi puta došao u Jastrebarsko s željom da obilježi spomen tablom kuću u kojoj je nekad živio njegov šukundjed Gustav Gaj “Jaskanski” i njegova djeca, a u toj ideji podržala ga je i zamjenica gradonačelnika Nikolina Ribarić
Prezime Gaj vuče korijene iz Francuske. Nakon toga preci tog prezimena život nastavljaju na području regije Košice. Krajem 18. stoljeća Ivan Gaj iz Slovačke doseljava u Krapinu, gdje ostavlja traga kao ljekarnik. Njegov stariji sin, Ivan Antun – Janči ga nasljeđuje u Krapini. Sin Ivana i brat Ivana Antuna Jančija je i Ljudevit Gaj, hrvatski preporoditelj. Unuk Ivana Antuna Jančija je pak Gustav Gaj, koji iz Zagreba doseljava u Jastrebarsko. Gustav (1861. – 1915.) je u Jastrebarskom odvjetnik, te društveno i politički aktivan. Osim toga postaje i prvi starješina (predsjednik) Hrvatskog sokola Jastrebarsko, koji je osnovan 1906. godine. Gustav Gaj „Jaskanski“ je u svoje vrijeme ostavio neizbrisiv trag u Jastrebarskom na svim poljima gdje je djelovao. Bio je i odličan govornik i često je prilikom raznih manifestacija imao riječ dobrodošlice za sve uzvanike i goste, a često je znao i iznositi relevantne podatke o brojnim događanjima. Imao je dva sina (Ljudevita i Gustava) i kćerku Vandu. Ljudevit i Gustav su bili također zapaženi jaskanski sportaši. Zanimljivo je da su se u vrijeme studija bavili mačevanjem. Ljudevit (1885. – 1914.) je jedno vrijeme bio i predsjednik Hrvatskog sveučilišnog kluba Academia iz Zagreba. Gustav Gaj Gugi (1886. – 1951.) je još u vrijeme dok je bio polaznik kraljevske donjogradske gimnazije zagrebačke imao predmet mačevanje. Trener mu je bio poznati mačevaoc Ivan Trstenjak (1865. – 1936.). Kćerka Vanda se udala za Dominikovića iz Metkovića, a potomak prezimena Dominiković je magistar povijesti Mijo Igor Ostojić iz Zagreba, koji se također zainteresirao za povijest obitelji Gaj.
Gustav Gaj Gugi je od 1918. postao stanovnik Beograda, a po zanimanju je bio državni tužilac. Njegov praunuk Marko Gaj koji u današnje vrijeme živi u Zemunu, počeo se zanimati za obiteljsko stablo. Ubrzo su Mijo Igor Ostojić i Marko Gaj počeli kontaktirati s jednim od jaskanskih kroničara Zdenkom Vukovićem Cenom, i tako ih je put doveo u Jastrebarsko.
Ova zagonetna priča trebala bi imati i svoj značaj. Marko Gaj je već drugi puta došao u Jastrebarsko, s željom da obilježi tablom kuću u kojoj je nekad živio njegov šukundjed Gustav Gaj „Jaskanski“ i njegova djeca. Po drugom dolasku u naš grad Marka je primila i zamjenica gradonačelnika Nikolina Ribarić, koja mu daje podršku u njegovoj želji. Osim toga Marko Gaj je već obavio i razgovor sa sadašnjim vlasnikom kuće, gdje je nekad živjela obitelj Gaj. Nakon potrebne procedure, moglo bi se očekivati i postavljanje table na vidljivo pročelje kuće. Marko Gaj je osim posjeta Jastrebarskom proveo jedno popodne i na Poljanicama, gdje je s domaćinima iz Jaske prošetao do Gajevog kamena. Nakon toga je izjavio da je oduševljen jaskanskim krajem i da na ljeto ponovno dolazi u Jastrebarsko na više dana.
Zdenko Vuković Cena