U sklopu radionice orkestralnog sviranja, koju već sedam godina organiziraju renomirani profesori saksofona iz nekoliko europskih zemalja, u perivoju dvorca Erdödy u Jastrebarskom koncert je sinoć održao Međunarodni omladinski orkestar saksofona ADA (Alpe-Dunav-Adria)


Ove godine u orkestru svira 28 mladih saksofonista, srednjoškolaca i studenata iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Mađarske i Ukrajine.


– Radionica orkestralnog sviranja po bitnome se razlikuje od svih drugih ‘saksofonskih’ radionica, usudim se reći diljem EU, jer se bavi isključivo sviranjem u orkestru – kaže Tomislav Žužak, izvanredni profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Dodaje da je radionicu pokrenula međunarodna grupa prijatelja (saksofonista) s ciljem okupljanja mladih, nadarenih glazbenika.

Uz Žužaka, mentori saksofonistima ove su godine bili Lev Pupis (Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana), ujedno i umjetnički voditelj orkestra, Alex Sebastianutto (Conservatorio Statale di Musica P. I. Tchaikovsky; Italija), Goran Jurković (Glazbena škola Jastrebarsko) te bosanskohercegovački saksofonisti Rijad Šarić i Mirza Sijerčić. Orkestrom, koji je u perivoju održao koncert, dirigirao je Fuad Šetić.


Radionica orkestralnog sviranja održana je u prostoru Glazbene škole Jastrebarsko, a koncert je organiziran podrškom Turističke zajednice grada. (dkč)
Fotografije: Dražen Kopač








